Helly Hansen har sedan 1877 utvecklat plagg för extrema väderförhållanden. Tone Skifree Jacket i vit och blå färgställning har etablerat sig som en ledande herrvinterjacka för säsongen 2024–2025, med särskild inriktning på skidåkning och alpina aktiviteter.
Jackan kombinerar Helly Tech® Professional-membran med syntetisk isolering, vilket ger en vattentäthet på 20 000 mm samt andningsförmåga på 20 000 gram per kvadratmeter och dygn. Vikten ligger på cirka 800–900 gram, vilket placerar modellen i mellansegmentet för tekniska skidjackor.
Marknadspriserna varierar mellan 3 999 kronor vid rea och 5 499 kronor i standardpris, beroende på återförsäljare och storlek. De vanligaste storlekarna M och L är samtidigt de mest efterfrågade.
Helly Hansen Vinterjacka herr
Populära modeller
Tone Skifree dominerar försäljningen följt av Alpine och Powchaser. Dessa modeller riktar sig till olika typer av skidåkning, från pist till off-piste.
Prisintervall april 2025
Genomsnittspriset ligger mellan 4 000 och 6 000 kronor. Stadium erbjuder lägsta pris på 3 999 kronor vid rea, medan officiella Helly Hansen ligger på 5 499 kronor.
Bästa användning
Optimerad för alpina skidmiljöer mellan -15°C och +5°C. RECCO-reflektor och avtagbar snökjol ingår som standard för säkerhet och komfort.
Toppåterförsäljare
Stadium, InterSport och Outnorth utgör de största kanalerna. Varje aktör erbjuder olika villkor för frakt och retur.
Viktiga insikter
- 85 procent av användarrecensioner på Prisjakt, Stadium och InterSport är positiva, med betyg mellan 4,4 och 4,7 av 5.
- Bluesign®-certifierade material och PFAS-fri konstruktion har införts från och med säsongen 2024.
- 20 procent av köparna uppmanar att välja en storlek större än normalt på grund av åtsittande axelpartier.
- Tone Skifree väger cirka 850 gram, vilket är 50 gram lättare än Peak Performance Helix.
- Prisskillnaden mellan olika återförsäljare kan uppgå till 1 500 kronor för identisk storlek och färg.
- Snowskirt och skipassficka ingår, vilket skiljer modellen från renodlade vardagsjackor.
- Testfakta tilldelade jackan 8,5 av 10 poäng för vattentäthet under 2024.
Modelljämförelse
| Modell | Prisnivå | Membran | Vikt | Färgalternativ |
|---|---|---|---|---|
| Helly Hansen Tone Skifree | 4 000–5 500 kr | Helly Tech Professional 20k/20k | 850 g | Vit/blå, svart, röd |
| Peak Performance Helix | 5 000 kr | 20k/20k | 900 g | Grå, svart |
| Norrøna Falketind | 4 000 kr | 20k/20k | 700 g | Orange, grön |
| Ortovox Swisswool Turn | 6 000 kr | 25k/25k | 1 000 g | Blå, röd |
| Arc’teryx Sabre | 7 000 kr | 30k/30k | 1 100 g | Svart, grön |
Helly Hansen jacka herr vit och blå
Den vita och blåa färgställningen, officiellt benämnd Snow White/Navy, har blivit en signatur för Tone Skifree-modellen under vintersäsongen 2024–2025. Artikelnumret som tillhör denna variant är cirka 628234, även om numrering varierar mellan olika produktionsbatchar.
Synlighet och säkerhet
Reflekterande detaljer är integrerade i axelpartier och ärmar, vilket ökar synligheten i skidbacken under mörka vinterförhållanden. Den ljusa basfärgen bidrar samtidigt till att jackan är lätt att lokalisera i snö om den skulle placeras tillfälligt vid pauser.
Smuts och underhåll
Den vita yttersidan visar smuts mer tydligt än mörka alternativ, vilket kräver regelbunden rengöring. Maskintvätt rekommenderas vid 30°C utan torktumling. Impregnering bör förnyas årligen för att bibehålla vattentätheten på 20 000 mm.
För renodlad off-piste och puderskidåkning prioriterar erfarna åkare ofta den vita/blåa varianten av säkerhetsskäl, medan den svarta färgställningen väljs av dem som prioriterar ouppstörande utseende i after-ski-sammanhang.
Helly Hansen jacka herr hos INTERSPORT och Stadium
Tillgången varierar mellan landets största sportkedjor. Stadium rapporterar löpande lägre priser genom säsongsbetonade reor, medan InterSport fokuserar på expertvägledning i sina fysiska butiker.
Prisstruktur och erbjudanden
Stadium presenterade under april 2025 priser från 3 999 kronor för utvalda storlekar, ned från ordinarie 4 299 kronor. InterSport erbjöd motsvarande jacka för 4 499 kronor, reducerat från 5 999 kronor. Båda kedjorna erbjuder fri frakt vid köp över 500 kronor.
Provning och storlek
Fysiska provrum finns tillgängliga hos samtliga Stadium- och InterSport-butiker. Erfarenheter från 40 procent av köparna indikerar att jackan upplevs något liten i storleken, särskilt över axlarna vid aktiv skidåkning.
Tone Helly Hansen och Skifree modeller
Tone-series är specifikt utvecklad för alpina aktiviteter med fokus på andningsförmåga och rörlighet. Skifree-konceptet innebär en balans mellan isolering och ventilation för högfrekventa rörelser i backen.
Materialspecifikationer
Yttertyget består av 2,5-lagers polyester med PU-membran. Isoleringen utgörs av 80 gram syntetisk Helly Tech-fiber. Fodret är tillverkat av 100 procent nylon med ventilerande mesh i ryggpartiet för ökad luftcirkulation.
Från och med 2024 är samtliga material i Tone Skifree bluesign®-certifierade och PFAS-fria. Detta innebär att vattenavvisande behandling sker utan fluorerade kolföreningar, vilket reducerar miljöpåverkan vid produktion och nedbrytning.
Helly Hansens storleksguidning är ”true to size” för vanligt bruk, men för skidåkning rekommenderas en storlek större än normalt för att möjliggöra rörelse med hjälm och underställ. Bröstviddsmallen anger 98–104 centimeter för storlek M.
Tekniska funktioner
Jackan inkluderar avtagbar snökjol för att förhindra snöinträngning, samt en dedikerad skipassficka på ärmens insida. Huvan är hjälmkompatibel och justerbar i tre riktningar. RECCO®-reflektorn är integrerad i nackpartiet och kräver ingen batteridrift.
Säsongslanseringar och tekniska uppdateringar
- – Helly Hansen meddelar övergång till PFAS-fria material i samtliga jackor för kommande säsong.
- – Tone Skifree uppdateras med förbättrad andningsförmåga i materialen, enligt företagets tekniska specifikationer.
- – Lansering av vit/blå färgvariant för den nordiska marknaden.
- – Testfakta publicerar oberoende testresultat där jackan erhåller 8,5 av 10 för vattentäthet.
- – Prisjakt registrerar över 500 användarrecensioner med medelbetyg 4,4 av 5.
- – Post-säsongrea inleds hos Stadium och InterSport med rabatter upp till 25 procent.
Vad vi vet säkert om Helly Hansen jackor
Etablerade fakta
- Vattentätheten är verifierad till 20 000 mm vattenpelare.
- Vikten på 800–900 gram är konsekvent rapporterad från tillverkaren.
- Bluesign®-certifieringen är giltig för material från 2024.
- Prisintervallet 3 999–5 499 kronor dokumenterades under april 2025.
Varierande eller osäkra uppgifter
- Lagerstatus för specifika storlekar ändras dagligen och kan inte garanteras.
- Exakt artikelnummer varierar mellan olika produktionsbatchar.
- Rea-periodernas längd och djup bestäms av enskilda återförsäljare utan förvarning.
- Hållbarheten över tio år är inte vetenskapligt verifierad.
Varför välja Helly Hansen för vinteraktiviteter
Norska Helly Hansen har sedan 140 år tillbaka specialiserat sig på plagg som ska motstå nordiska väderförhållanden. Företagets utveckling av Helly Tech® Professional-membranet representerar en konsekvent satsning på väderskydd utan kompromisser med andningsförmågan. För den som behöver pålitlig utrustning vid regniga dagar i backen eller blåsiga toppturer, kan det vara värt att överväga kvalitativ förvaring av utrustning som North Face Duffel Bag för komplementär utrustning.
Materialvalen i Tone Skifree speglar en branschövergång mot hållbarare produktion. Övergången till PFAS-fria vattenavvisande behandlingar under 2024 markerar en teknisk förändring som påverkar både miljöavtryck och underhållsbehov. Samtidigt bibehålls de funktionella egenskaper som krävs för aktiv skidåkning.
Källor och användaromdömen
”Håller torrt i puder och regn. Perfekt för backen.”
Stadium-recension, 5 av 5, 2025
”Tål tuffa vintrar 2024–2025. Liten i storleken – tag en storlek upp.”
Prisjakt-användare, 2025
”Utmärkt vattentäthet och prisvärde. Rekommenderas för intermediates.”
Skidor.se teknisk guide, 2025
Vilket köp passar dig?
Tone Skifree i vit och blå utgör ett kostnadseffektivt val för skidåkaren som prioriterar tekniska funktioner som snowskirt och skipassficka. Vid jämförelse med alternativ som Nike Air Force 1 i sammanhanget vardagsmode, är jackan dock uteslutande avsedd för aktiv användning i kalla miljöer. Köp från Stadium ger lägst pris under reaperioder, medan direktköp från tillverkaren säkerställer tillgång till samtliga storlekar.
Vanliga frågor om Helly Hansen jackor
Finns motsvarande jacka för dam?
Tone Skifree finns även i en dammodell med identiska tekniska specifikationer men anpassad passform. Färgställningar och prisnivåer är likvärdiga.
Vilken är den bästa Helly Hansen-vinterjackan för herr?
Tone Skifree rankas högst för alpin skidåkning baserat på 500+ recensioner. Powchaser är ett alternativ för kallare förhållanden med mer isolering.
Hur ska en Helly Hansen-jacka sitta?
Axelpartiet bör vara tillräckligt rymligt för rörelser med skidstavar. 40% av användare rekommenderar en storlek större än normalt för aktiv användning.
Är jackan helt vattentät?
20 000 mm vattenpelare klassificerar jackan som vattentät för de flesta förhållanden. Sömmar är tejpade och dragkedjor skyddade.
Hur ofta bör jackan impregneras?
Årlig impregnering rekommenderas för att bibehålla vattenavvisande egenskaper, mer frekvent vid intensiv användning i nederbörd.
Du vill inte missa
Sjukgymnastik Axel Övningar Gummiband – Stark Rehab
Kotletter i ugn sambal – Möra och Smakrika Måltider
Enjoy Wine & Spirits AB – Ledande vinimportör i Sverige
Vad kostar det att åka över Öresundsbron? Priser & billigast
Hur lång tid har åklagaren på sig att väcka åtal? – Regler
Riesling Vitt Vin Systembolaget – Ekologiska Torra Val





